15°48'39.17"E

IČO: 62694774

tel: +420 495 540 521
email: skola@zsjirasek.cz

Poslední sběr kůry v tomto školním roce proběhne ve čtvrtek 25. dubna v době od 7:00 do 7:50 hodin. Sbíráme kůru jen z pomerančů a dobře usušenou. Děkujeme.

Krásnou akci pro děti připravilo knihkupectví KOSMAS v Hradci Králové. Do soutěže Miss Záložka - Vymaluj knižní záložku se zapojili žáci druhého až pátého ročníku. Podpořili je i žáci ze 6. B. Odevzdané záložky budou v knihkupectví vystaveny a vyhodnoceny do konce měsíce dubna. Akce se dětem velice líbila.

Ve středu 10. 4. 2019 se ve sportovní hale v Třebši konalo okresní finále ve vybíjené dívek 6. tříd. Naši školu reprezentovaly: Podaná Veronika, Škardová Natálie, Zámečníková Žaneta, Nguyen Alena, Rudolfová Adéla, Polanská Adéla, Kameníková Ema, Slezáková Barbora, Rálišová Adéla, Nguyen Diana a Dědková Kateřina. Celkem se tohoto turnaje zúčastnilo 12 týmů, které se rozlosovaly na zápasy ve třech skupinách. Družstvo naší školy svou skupinu vyhrálo a postoupilo tak do finálové skupiny o umístění na 1. až 3. místě. Tyto zápasy byly velmi náročné a vyrovnané. Naše dívky nakonec obsadily vynikající 2. místo a odnesly si tak krásné stříbrné medaile. Děvčatům velice gratulujeme a přejeme mnoho dalších nejen sportovních úspěchů.

Ve středu 10. dubna navštívili žáci druhých tříd Dopravně recyklační centrum v Pardubicích. Při prohlídce areálu provozovny viděli několik strojů na úpravu tříděného odpadu. Zejména pozorně si prohlédli třídící linku na plasty. V prezentaci se dozvěděli o významu třídění odpadu v domácnosti. Exkurze byla velmi zajímavá a poučná.

Ve středu 4. dubna a ve čtvrtek 5. dubna 2019 se žáci 5. – 9. ročníků zúčastnili školního kola matematické soutěže – Pythagoriády. Úlohy, které žáci řešili, se tradičně skládaly z příkladů vycházejících z praktického života a byly zaměřené hlavně na logické myšlení jednotlivých soutěžících. Soutěž byla rozdělena do čtyř kategorií. V kategorii pro 5. ročník byly nejúspěšnějšími řešiteli Jan Verner z 5. A a Jakub Krček z 5. B. V kategorii pro 6. ročník dosáhla nejlepšího výsledku Alena Nguyenová z 6. A a Patricie Labuťová z 6. B. V kategorii pro 7. ročník byl nejlepším řešitelem Martin Čermák ze 7. A a v kategorii pro osmý ročník první místo obsadili shodným počtem bodů Adam Jakubský a Jan Kotík z 8. B. Celkem bylo napříč kategoriemi devět úspěšných řešitelů, kteří budou reprezentovat naši školu v okresním kole Pythagoriády.

Hlavní náplní učiva dějepisu v 7. ročníku je období středověku. I proto se obě 7. třídy vydaly ve čtvrtek 4. dubna na exkurzi do Kutné Hory, která tehdy patřila k nejvýznamnějším  českým městům. Nejprve si žáci prohlédli sluncem zalité historické centrum města, jemuž vévodil pozdně gotický chrám sv. Barbory. Hlavním cílem byl ale středověký důl. To byl opravdu zážitek. V oblečení středověkých havířů a s přilbami na hlavách se žáci prodírali úzkými chodbami hluboko pod zemí. O obtížnosti práce nemusel být nikdo přesvědčován…

Poslední zastávkou byla kutnohorská Kostnice. Pohled na výzdobu z tisíců lidských kostí byl pro někoho méně příjemný, ale exkurzi zvládli všichni ve zdraví. Cesta skončila, zážitky zůstanou.

Ve středu 3. dubna se na společné akci sešli předškoláci a děti ze školní družiny. Spolu s rodiči si vytvořili jarní dekorace. Těšíme se na Velikonoce.

Ve čtvrtek 4. dubna se žáci 4. B stali součástí komiksového příběhu. Krásnou besedu pro ně připravili zaměstnanci Knihovny města Hradce Králové. Ve „Velrybě“ jsme si vyzkoušeli psaní scénářů komiksového příběhu, popustili uzdu své fantazii při poslechu čtení a seznámili se s méně známými autory knih a komiksů pro děti. Když jsme potom odcházeli obtěžkáni vypůjčenými knihami, bylo jasné, že setkávání s fantazií nás jen tak neomrzí. A to je moc dobře.

Páté třídy se v rámci programu "Pokusné ověřování" vydaly za starými velikonočními tradicemi a zvyky do Betléma v Hlinsku.

1. stupeň

Nejvíce přinesla třída 1. B (6,90 kg), na druhém místě 5. A (6,29 kg), na třetím místě 4. A (6,15 kg).

Celkové soutěžní pořadí dle průměru na žáka: 1. třída 2. O (4,55 kg), 2. třída 2. B (3,27 kg), 3. třída 3. A (2,38 kg).

2. stupeň

Nejvíce přinesla třída 7. A (24,53 kg), na druhém místě 8. A (5,83 kg), na třetím místě 7. B (5,76 kg).

Celkové soutěžní pořadí dle průměru na žáka: 1. třída 7. A (1,99 kg), 2. třída 7. B (1.92 kg), 3. třída 8. A (1,91 kg).

Děkujeme za pomoc žákům ze 6. A a 6. B.

Opět jsme po roce s žáky 8. ročníků navštívili centrálu České národní banky v Praze v rámci předmětu finanční gramotnost. Cílem byla expozice Lidé a peníze představující historii samotné banky na našem území a vývoj peněz daleko do historie. Interiér v minulosti používaného trezoru nabízí spoustu cenných a zajímavých exponátů včetně opravdové zlaté cihly, kterou si měli žáci možnost vzít do ruky. Prakticky si žáci také ozkoušeli UV zářivky na kontrolu padělků bankovek nebo se snažili správně odpovídat na znalostní kvízy. Čekání na druhou skupinu jsme strávili prohlídkovým okruhem po centru Prahy završeným výstupem k památníku na Vítkově, kde jsme si vyslechli i nečekaný soukromý výklad od hlídače. Počasí nám vyšlo krásně a všude byl již cítit příchod jara.

Žáci 2. B a 3. B navštěvují kurz plavání. Pod vedením plaveckých instruktorů se každý pátek učí plavat nebo zdokonalují svůj plavecký styl (prsa, znak, kraul). Využívají k tomu hravé pomůcky - kroužky, destičky, panáky, pásky, skluzavky. Na plavání se děti těší.

Dne 25. 3. 2019 se deset žáků 9. tříd zúčastnilo každoroční akce na Pedagogické fakultě UHK nazvané Deutsch an der Uni.

Pro žáky z vybraných hradeckých škol připravili studenti německého jazyka 17 stanovišť. Pod jejich vedením plnily týmy žáků různé úkoly, např. procvičovaly slovní zásobu, přiřazovaly obrázky sportovců, jejich jména a národnosti, skládaly příběh, zakreslovaly do mapy zajímavá místa  v Německu a hovořily s rodilým mluvčím. Studenti připravili pro žáky i bohaté občerstvení. Žáci prožili krásné dopoledne s němčinou.                                                                                        Mgr. Zuzana Rychnovská

Tak jako každý rok i letos se naše škola zúčastnila mezinárodní soutěže MATEMATICKÝ KLOKAN, která se konala v pátek, 22. března. Žáci soutěžili v kategoriích CVRČEK, KLOKÁNEK, BENJAMIN a KADET. V kategorii CVRČEK (2. a 3. třídy) první tři místa obsadili Vais Tobias z 3. A, Adámková Nela z 2. A a Klimeš Richard z 2. A. V kategorii KLOKÁNEK (4. a 5. třídy) si první tři místa vybojovali Panchártek Jakub z 5. A, Štaffa Martin z 5. B a Šmejkalová Karolína z 5. B. V kategorii BENJAMIN (6. a 7. třídy) pak přední příčky obsadili Pomezný Matěj z 6. A, Čermák Martin ze 7. A a Kameníková Ema z 6. B. V poslední kategorii KADET (8. a 9. třídy) se pak na předních místech umístili Stoklásek Roman z 8. A, Pavel Marek z 9. A, Svoboda Vojtěch z 9. A  a Poldová Viktorie z 9. B. Všem zúčastněným děkujeme a příští rok opět na shledanou.