Základní škola a Mateřská škola
Jiráskovo náměstí 1166
500 02 Hradec Králové

Loc: 50°12'20.906"N
        15°48'39.17"E

IČO: 62694774

tel: +420 495 540 521
email: skola@zsjirasek.cz

Žáci prvních a  druhých tříd se ve čtvrtek 13. prosince zúčastnili Vánočního turnaje v sálové kopané Úprk cup 2018. Chlapci hráli ve složení Matěj Holub, Pavel Novák, David Miňovský, Minh Dang David Nguyen, Tommy Thanh Phuc Nguyen, Radim Pitaš a Tomáš Strnad. Všichni v jednotlivých zápasech podali pěkný výkon a v celkovém pořadí obsadili krásné třetí místo. Získali pohár, medaile, diplom a odměny. Všem hráčům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Ve středu 12. prosince jsme navštívili s prvňáčky Svíčkárnu RODAS v Šestajovících u Prahy. Děti si vyzkoušely barvení svíček, vykrajování mýdel s vánočními motivy a plnění sáčků barevnou koupelovou solí s esenciálním olejem. V areálu továrny na výrobu svíček jsme si prohlédli i minifarmu. Exkurze se nám líbila. 

Páťáci se moc těšili, že opět vyjedou vstříc vánočním svátkům.Tentokrát zavítali na  vánočně vyzdobený Hrádek u Nechanic. Během prohlídky se dozvěděli spoustu starých a možná již opomenutých vánočních zvyků z našeho kraje a zhlédli dobovou výzdobu sálů, stromečků, ale i svátečního prostírání stolů.Závěr prohlídky patřil koledám ve staré zámecké kapli.
Počasí nakonec také uznalo, že je čas naladit se na vánoční strunu. Venku se citelně ochladilo, začaly padat sněhové vločky a tak naše další kroky vedly do zámecké kuchyně, kde jsme nepohrdli teplým čajem a nazdobeným perníčkům.V prodejně suvenýrů jsme stihli nakoupit drobné dárky a vydali se na cestu zpět domů. Výlet se podařil a už se těšíme na Vánoce.

Celý koncert se tento rok nesl v duchu Ztracených Vánoc. Poté, co paní ředitelka příjemně přivítala návštěvníky a zahájila vystoupení, děti ze sboru se ujaly slova a v průběhu večera předvedly několik koled a dlouhých dialogů k provázání příběhu. V duchu ztracených vánočních svátků jsme se pak vydali na tajuplnou a napínavou cestu k jejich objevení, k čemuž nám dopomohly i děti z jiných ročníků prvního stupně svými básničkami, tanci, zpěvem nebo hrou na hoboj v případě Amélie Linkové. Celým programem nás také krásně provázela slečna Barbora Vítkova. Pro některé z dětí to bylo jejich první vystoupení na naší škole a můžeme troufale říci, že se jim skvěle povedlo. Všichni doufáme, že se nám podařilo naplnit očekávání a oddechli jsme si od předvánočního shonu a připomněli si pravý smysl Vánoc.

Žáci 8. a 9. ročníku zdolávali nástrahy češtiny ve školním kole Olympiády v českém jazyce. Se záludnostmi jazyka a slohovým úkolem na téma Co všechno dokáže světlo se nejlépe vypořádala Eliška Lapčáková z 9. B. Druhé místo patří Valentýně Nyčové z 9. A. Obě děvčata postupují do okresního kola soutěže. Třetí místo vybojovala Adéla Wojnarová z 8. B.Vítězům gratulujeme a děkujeme všem účastníkům, kteří pracovali zodpovědně a s chutí.

 

1. stupeň

Nejvíce přinesla třída 3. A (12,30 kg), na druhém místě 2. A (9,92 kg), na třetím místě 2. B (7,00 kg).

Celkové soutěžní pořadí dle průměru na žáka: 1. třída 2. O (2,47 kg), 2. třída 2. B (2,10 kg), 3. třída 2. A (1,52 kg) a

3. A (1,52 kg).

2. stupeň

Nejvíce přinesla třída 8. A (7,81 kg), na druhém místě 7. B (2,61 kg), na třetím místě 7. A (2,30 kg).

Celkové soutěžní pořadí dle průměru na žáka: 1. třída 8. A (1,00 kg), 2. třída 7. B (0,83 kg), 3. třída 7. A (0,44 kg).

Děkujeme za pomoc žákům ze 6. A a 7. B.

 

Ve dnech 4. a 5. prosince odjely 3. a 4. ročníky na exkurzi do Hlinska. V rámci projektu Ministerstva školství Pokusné ověřování: Vzdělávací programy paměťových institucí do škol jsme navštívili památkovou rezervaci lidové architektury zvanou Betlém na břehu řeky Chrudimky.

Srdečně Vás zveme na vánoční koncert, který se bude konat v úterý 11. prosince 2018 od 16:30 v sále školní jídelny.

Od 16 hodin bude probíhat tradiční prodejní výstava keramiky a jiných výrobků s vánoční tématikou.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

vanocni koncert 2018

V pátek 30. 11. jsme se zúčastnili již 15. ročníku dovednostní a vědomostní soutěže pro žáky 8. a 9. tříd Já už to znám, umím... na Střední škole technické a řemeslné v Novém Bydžově. Byli jsme zde počtvrté a naše letošní výprava byla velmi úspěšná, předčila dokonce náš loňský úspěch, kdy se Adéla Hloušková z 9. B umístila na krásném 3. místě. Letos byli úspěšnější chlapci. Jan Kroužel z 9. B obsadil 3. místo v oboru Mladý řezník a Tomáš  Barabáš z 9. B ve stejném oboru získal dokonce 1. místo!

Moc gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Žáci šestého ročníku se v úterý 27. listopadu vydali do Prahy. V Petřínských sadech navštívili Národopisné muzeum, které je umístěno v nádherné klasicistní budově bývalého letohrádku Kinských. Prohlédli si expozici, která ukazuje život našich předků a obdivovali i aktuální výstavu věnovanou drátenictví. Následoval lektorovaný program, v jehož rámci si vyzkoušeli práci kurátorů – popisovali vybrané sbírkové předměty a pokoušeli se vytvořit příběhy těchto vzácných svědků minulosti. Zbyl čas i na procházku krásně upravenými Petřínskými sady.                                                       Kristina Polanská a Jana Šebestová, třídní učitelky 6. A a 6. B

Dobrou tradicí naší školy jsou pravidelné Týdny čtení, v rámci nichž všichni začínáme den desetiminutovkou strávenou se svou knihou. Prvňáčci se teprve seznamují s písmenky, a tak jim chodí číst děvčata z 9. A - Valentýna Nyčová, Kateřina Černá a Kristýna Svobodová. Malí žáčci jsou moc spokojení. A co říkají děti z 1. A?

 

Sběr kůry proběhne ve čtvrtek 6. prosince v době od 7:00 do 7:50 hodin. Sbíráme kůru jen z pomerančů a dobře usušenou. Děkujeme.

 

Dne 22. 11. 2018 se v Pardubicích konala soutěžní hra Autobahn. Celkem se zúčastnilo 20 týmů. Naši školu reprezentovala 4 družstva žáků 7. tříd. Tomáš Konečný, Jan Kazda, Štěpán Pražák a Dominik Hopko obsadili jako tým 2. místo. A v čem soutěžili? Putovali s cestovním pasem po 16 stanovištích německými městy a přitom plnili různé úkoly. Hledali německá slova v osmisměrce, poznávali hudbu německých skladatelů, zjišťovali jména sportovců, zahráli si na německé fanoušky. Den s němčinou si sedmáci opravdu užili.                                    Mgr. Zuzana Rychnovská

Přijmeme asistenta pedagoga
Platové zařazení dle dosaženého vzdělání (7. – 8. platová třída), úvazek cca 26 hodin. Nástup dle dohody.

Bližší informace: zást. řed. Mgr. Jitka Sálová (495 540 524), řed. školy Mgr. Alena Hradílková (495 540 522).

Nahoru