Základní škola a Mateřská škola
Jiráskovo náměstí 1166
500 02 Hradec Králové

Loc: 50°12'20.906"N
        15°48'39.17"E

IČO: 62694774
IZO školy: 102066787

tel: +420 495 540 521
email: skola@zsjirasek.cz
ID datové stránky: ggkmdrp      

Úterní den byl pro 9 vybraných žáků 2. stupně ve znamení běžeckých výkonů. Zúčastnili se totiž skvěle zorganizovaného závodu v přespolním běhu okolo Biřičky. V těžké konkurenci atletů, orientačních běžců a dalších závodníků si sáhli na dno svých sil a nikdo nezklamal! Všichni skončili ve svých kategoriích v první polovině startovního pole. Za skvělý úspěch považujeme 6. místo Daniela Janouška v ročníku 2011, 5. místo Anety Vlnasové v ročníku 2010, 5. místo Karolíny Lojanové v ročníku 2009, 6. místo Tomáše Krahulce v ročníku 2009 a zejména 3. místo Davida Jakubského ve stejné kategorii. Všem žákům děkuji za skvělé výkony a vzornou reprezentaci školy!

Mgr. Petr Miksánek

 

BiřičkaBiřička 2

Českým příslovím "Láska prochází žaludkem" bychom se mohli inspirovat a říci to samé o hodině anglického jazyka. Žáci 6. A a 6. B využili svých teoretických znalostí z hodin angličtiny, kde si osvojili slovní zásobu ohledně jídla, pití, receptů a gramatických jevů.  Všichni předvedli velké nadání jak v kuchyni, tak při mluveném projevu s vlastní prezentací ve formě projektu na čtvrtku nebo v počítačové prezentaci. Vše si pečlivě naplánovali a  vytvořili, tím také potvrdili svoji schopnost mezi sebou komunikovat a domluvit se na společné projektu.

Mgr. Alena Machová

Žáci  6. B dnes navštívili knihkupectví Megabooks. Tato společnost působí na českém trhu již 30 let a zaměřuje se na dovoz a distribuci zahraniční cizojazyčné literatury. Spolupracuje s významnými zahraničními partnery, jako je prestižní britské nakladatelství Oxford University Press, francouzské nakladatelství Hachette a italské nakladatelství ELI.

Žáci si vyslechli zajímavou přednášku, měli možnost si prohlédnout současné tituly v anglickém jazyce a rovněž interaktivně pracovat s QR kódy. Dále se dozvěděli, jak si vybírat knížku v angličtině a jak se orientovat v četbě daných knih.

Věděli jste, že čeština je 64. nejpoužívanějším jazykem na světě? Prvenství náleží čínštině a angličtina figuruje na 3. místě:)

                                                                                                                                                                                                                                               Mgr. Jana Volfová

Do hodiny přírodopisu jsem přinesl našeho kocoura Nata.

Nate je starý 2,5 roku a je zbarvený do bílé a hnědé barvy. Jeho rasa je ragdoll. V překladu z angličtiny to znamená hadrový panáček, což ho podle mě přesně vystihuje. Nate si nechá líbit úplně všechno, co Vás napadne. Je milí a rád se mazlí, ale chvíli mu trvá, než si zvykne na nové a neprozkoumané prostředí.

Richard Klimeš, 7.A

Stále probíhá zápis do 1. tříd pomocí systému SIRS a rezervačního systému, který zjednoduší oficiální zápis 12. a 13. dubna.

Žáci 7.B se v předchozích týdnech zaobírali vládou Karla IV. v hodinách dějepisu. Tento český král proslul převážně i díky stavbě významných budov a to nejen v Praze. Stejně významné jako opevňovací stavby byly tehdy i stavby sakrálního původu (kostely a kláštery). V rámci návaznosti na výtvarnou výchovu dostali žáci zakázku, vytvořit originální okna do náboženských staveb s inspirací doby Karla IV. – gotický styl.

K prezenčnímu zápisu do 1. tříd, který se bude konat 12. 4. od 14.00 do 18.00 a 13. 4. od 9.00 do 11.00 se můžete hlásit na následujícím odkazu.

V pondělí 25. 3. 2024 od 8.00 bude otevřeno přihlašování k zápisu do 1. tříd na tomto odkazu. Podrobnější informace k zápisu naleznete zde. Ve stejném čase bude zpřístupněn rezervační systém pro samotný prezenční zápis ve škole, který se bude konat 12. a 13. dubna.

Ubohá Rusalko bledá. Běda, běda, běda! Tato slova jsme v průběhu středečního večera slyšeli z úst vodníka několikrát. Celkem 50 žáků, rodičů a vyučujících navštívilo nové nastudování Dvořákovy Rusalky v Národním divadle. Více než 3 hodinové představení režírované uměleckou dvojicí SKUTR nabídlo dramatické, melancholické i láskyplné momenty. Ano, bylo to po celém dni ve škole pro mnohé žáky náročné, protože představení končilo po 22. hodině večer a zpět ke škole jsme dorazili pár minut po půlnoci. Přesto věříme, že genius loci Národního divadla i večerní Prahy zanechal ve většině hluboký zážitek. Zvlášť, když nám celou cestu domů svítil "měsíček na nebi hlubokém" a člověk tak mohl vstřebávat dojmy z celého večera až do snů.

Mgr. Petr Miksánek

WhatsApp Image 2024 03 21 at 10.50.57WhatsApp Image 2024 03 21 at 10.50.56

Rádi bychom se s Vámi podělili o výsledky školního kola recitační soutěže na druhém stupni, která se uskutečnila spíše v komorní atmosféře, ale o to více jsme si výstupy jednotlivých soutěžících užili!

Všem děkujeme za účast a pestrý výběr repertoáru!

Kategorie 6. a 7. ročník:

1. místo – Julie Pardusová (6. A)

2. místo – Anna Reichlová (6. A)

3. místo – Anna Myslíková (7. A)

Kategorie 8. a 9. ročník:

1. místo – Gabriela Soukupová (9. B)

2. místo – Anna Macková (9. A)

3. místo – Kateřina Vojtěšková (9. A)

 češtináři 2. stupně

Porota recitační soutěže 1. stupně letos vybírala z 27 přihlášených recitátorů a vybrat ty nejlepší bylo velmi těžké.

Nakonec se v kategorii 1. tříd  na 1. místě umístil Šimon Khadka z 1. B

                                                        2. místo patří Vanesse Ballon – Mierne z 1. B

                                                    a 3. příčku si vyrecitovala Alžběta Balíková z 1.A

Kategorie 2. a 3. tříd dopadla takto: 1. místo obsadila svým výkonem Eliška Cachová ze 2.

                                                          2. skončila Anabela Heltová ze 3.A

                                                      O 3. místo se svorně podělily Kateřina Velíková ze 2.B a Emílie Maštalířová ze 2.A

kategorii 4. a 5. tříd se svou dlouhou básní umístila na stupni nejvyšším Nelli Koudelková ze 4.B

                                                              Stříbrná medaile patří Veronice Klazarové z 5.A

                                                             Bronz si odnese Emma Rose Dowswell z 5.B

Porota se letos mimořádně rozhodla udělit ještě zvláštní cenu, a to za výběr básně Dorotě Burešové z 5.A.

Děkujeme všem, kteří se do soutěže přihlásili, a těšíme se, že v příštím roce se zase sejdeme a užijeme si odpoledne plné krásných veršů.

                                                                                                                Mgr. Iveta Peštuková, Mgr. Daniela Pávová a Mgr. Lenka Erberová

recitační soutěž foto

Po minulém roce, kdy jsme se namlsali čerstvě napadlým sněhem na začátku března, jsme letos před odjezdem na lyžařský výcvik naopak trnuli a kontrolovali webové kamery, výšku sněhu a předpověď počasí. Vše se nakonec sešlo v náš prospěch, a tak jsme od neděle 3. 3. do pátku 8. 3. aktivně strávili čas v Peci pod Sněžkou. Jako ubytování nám znovu posloužila bouda Na Muldě, ze které za běžných podmínek dojedeme na lyžích rovnou na přilehlé sjezdovky. Tady se nám výcvik oproti minulému roku lišil nejvíce, museli jsme každý den chodit s lyžemi na ramenou a přiblížit se na svah pěšky. Celá naše skupina účastníků však byla odolná a na samotný výcvik na lyžích to nemělo vliv. Během kurzu jsme zažili měknoucí sjezdovky, ale i celý den zmrzlé svahy, o to přínosnější to bylo pro výuku. Ve zbylém čase jsme nezaháleli a prochodili jsme snad všechny přilehlé kopce a dostali jsme se dokonce až na Černou horu. Po večerech se soutěžilo, tancovalo, přednášelo a tužil se kolektiv. Bez úrazu a s novými zážitky jsme pak lyžaře předali v pátek rodičům.

Mgr. Karel Nývlt, Mgr. Petr Miksánek, Mgr. Michaela Staffová a Zdeňka Krušinová

"Bota, která sedí jednomu, tlačí druhého; neexistuje recept na život, který by vyhovoval všem."

(Carl Gustav Jung)

 

Dětské oddělení U Velryby Knihovny města Hradce Králové vyhlásilo literární a výtvarnou soutěž nazvanou Čím vším prošly moje boty. Příběhy svých bot ztvárnili slovem či obrazem i někteří žáci naší školy. A dařilo se jim! V literární soutěži obsadila krásné třetí místo Anežka Boukalová ze 7. A a na skvělou druhou příčku dosáhl Kristián Klimeš (rovněž 7. A). Ve výtvarné části byly mezi nejlepšími oceněny Adina Matoulková z 9. B a Dariia Ivashchenko ze 7. A. Děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili, a vítězům gratulujeme.

 

Mgr. Jana Šebestová, Mgr. Lenka Roubalová

Velryba 1   Velryba 3Velryba 2  Velryba 4

V úterý 5. března 2024 se vydali žáci devátého ročníku na prohlídku Valdštejnského paláce v Praze. Prošli si reprezentační prostory Senátu Parlamentu České republiky a pod vedením senátora a královéhradeckého hejtmana Martina Červíčka usedli do senátorských lavic v někdejší valdštejnské konírně (dnes Jednacím sále Senátu) a aktivně si na vlastní kůži vyzkoušeli průběh projednávání fiktivního návrhu zákona. Učivo občanské výchovy tak bylo v autentických místech rázem názornější a uchopitelnější.

Cestou přes Staré Město na Malou Stranu zároveň spatřili řadu historických staveb, o kterých se učili v hodinách zeměpisu (Národní muzeum, Stavovské divadlo, Staroměstskou radnici s orlojem, Rudolfinum, Pražský hrad, Národní divadlo, Kramářovu vilu a další).

Mgr. Petr Stehno a Mgr. Jana Volfová

Ve středu 28. února 2024 proběhlo na naší škole okresní kolo Zeměpisné olympiády. Soutěžící řešili úkoly s atlasy světa, psali písemný test geografických znalostí a na závěr se potýkali s praktickou částí se zaměřením na kartografii a aktuální globální témata.

Úspěšnými řešiteli byli Matěj Sochor ze 6.A a Ema Halvová ze 7.B.

 

Kompletní výsledková listina je ke stažení na krajských stránkách s přehledem soutěží - dole soubory a odkazy/výsledková listina:

- kategorie A (6. ročník): zde

- kategorie B (7. ročník): zde

- kategorie C (8.a 9. ročník)  zde

 

Mgr. Petr Stehno

Nahoru