Základní škola a Mateřská škola
Jiráskovo náměstí 1166
500 02 Hradec Králové

Loc: 50°12'20.906"N
        15°48'39.17"E

IČO: 62694774
IZO školy: 102066787

tel: +420 495 540 521
email: skola@zsjirasek.cz
ID datové stránky: ggkmdrp      

Přehled sešitů pro příští školní rok 2024/2025 najdete na tomto odkazu.

Ve středu 26. 6. si přišli na své i ostatní žáci druhého stupně, pro které byl přichystaný turistický den do hradeckých lesů. Pro každý ročník byla vytyčena jiná trasa, která vedla k altánu v lese, kde na žáky čekal oheň na opékání. Podklady pro samotnou cestu, plnění drobných pohybových úkolů cestou a hledání sladké odměny měli žáci přichystané v prezentaci, kterou si načetli skrze QR kód. Zbytek zadání pak hledali podle indicií a fotek v lese. Ke zdárnému cíli tak vedli skupinu žáci zručnější s mapou, stejně tak úkoly byly zaměřené na rozvoj spolupráce a komunikace ve třídách. Doufáme, že si netradiční pojetí sportovního dne žáci užili a poznali třeba také kouty hradeckých lesů, které neznají. Děkuji všem za účast!

Mgr. Karel Nývlt

Dne 25.června se na naší škole uskutečnil turistický den. Žáci 9. tříd připravili dvě trasy v hradeckých lesích pro své mladší spolužáky z 1. stupně. 1. a 2. třídy vyrazily z Biřičky a došly na rozhlednu Milíř. 3., 4. a 5. třídy šly z Nového Hradce Králové na Rytířské hradiště. Všichni se cestou občerstvili. Zmrzlina nás v horkém dni příjemně ochladila a před teplem jsme se schovali v lese. Společnými silami jsme turistický den krásně zvládli a užili si jeden z posledních společných dnů v tomto školním roce.

Hradec Králové má jednu velkou výhodu, nabízí školám a dětem ohromné množství sportovního vyžití a soutěží. Letos jsme se dozvěděli o existenci školního triatlonu, tedy disciplíně, kterou ve škole rozhodně netrénujeme. A našlo se celkem sedm odvážlivců, kteří si to chtěli zkusit hned ve sportovním prostředí. Jednalo se o chlapce a dívky ze 6. až 9. tříd, kteří si 21. 6. v nejstarší kategorii vyzkoušeli 200 m plavání ve Stříbrném rybníku, 7 km na kole a 2 km běhu, mladší pak vzdálenosti 150 m, 5 km a 1,5 km. A pokud se vám to zdá na pohled málo, tak věřte, že toho měli všichni plné kecky (a to nejen písku). Chtěl bych proto všechny pochválit, že do toho šli na své osobní maximum a risknuli to. A i když jsme se neumístili, den jsme si za krásného počasí užili a získali zase nové zkušenosti. Díky všem!

Mgr. Karel Nývlt

Milé děti, víte, to bylo tak... Kdysi dávno se po mořích a oceánech planety Země plavil koráb plný čertů. Ovšem veliká bouře... jéje, my to povídáme a vy to dávno víte... Tedy jednoduše, heslovitě a moderně: Peklo - Čertovina - výlet - třeťáci - jsme zlobidla - ale milovaná - vrátili jsme se všichni - šifrování - hraní - zlobení - čertidla - miláčci - 4 kilometry v nohách - slunce - trocha strachu - nakupování - nanuky - zmrzlina - my nechceme domůůůůů... aneb Sláva, nazdar výletu, výletu, výletu, nezmokli jsme, už jsme tu, už jsme tady!

Vaši čertíci třeťáci (A i B) a doprovodná strašidla Michaela Velíková, Lenka Pozůstalová, Simona Vojčová a Věra Antalová

Konec školního roku se přiblížil a s ním i doba výletová. Cílem výletu žáků pátých tříd bylo vědecko-zábavní centrum iQLANDIA v Liberci.

Hradecké sportovní hry jsou každoročním svátkem sportu, na kterém proti sobě soupeří sportovní talenty z hradeckých škol. V průběhu let je patrné, že některé výkony, především ty běžecké, se stále v rámci rekordů soutěže vylepšují. A můžu s radostí říct, že i výkony našich žáků se zlepšují a letos jsme zažili dokonce několik zlepšení školních rekordů právě v běžeckých disciplínách.

Všem zúčastněným atletům za školu mnohokrát děkuji, protože šíří dobré jméno školy a i na medailových postech jsme pravidelně vidět.

Mgr. Karel Nývlt

V pátek 14. 6. 2024 jsme se za naši školu zúčastnili plaveckých závodů. Bylo nás sice málo, ale byli jsme odhodláni bojovat co nejlépe. Ve velké konkurenci škol i se sportovním zaměřením jsme obstáli.

Bohužel o setinu vteřiny utekla bronzová medaile Aishe Kaye ve znaku, tak obsadila skvělé 4. místo.

Ve znaku uspěl i Matyáš Dohnálek, který skončil na 6. místě a ještě lépe se mu vedlo v disciplíně prsa, kde se umístil na krásném 5. místě.
Aisha Kaya vyplavala ještě 7. místo v disciplíně prsa a Adéla Vítková 11. místo.
Marek Vojč skončil ve volném způsobu na 13. místě, Dominik Rambousek ve znaku také na 13. místě.
Všem moc gratulujeme a děkujeme za účast.
Jako tým jsme přijeli, bojovali, fandili jsme si a užili jsme si to!
Těšíme se na příští rok.
Simona Vojčová

Žáci 5. A a 5. B se zúčastnili školního kola anglické soutěže. Nejdříve své znalosti využili v písemné a poslechové části. Šest žáků s nejvyšším počtem bodů postoupilo do dalšího kola, kde předvedli své "speaking skills". Měli za úkol se představit, mluvit o své rodině, zálibách, oblíbených věcech a na závěr popisovali obrázky a tvořili otázky. Samozřejmě nechyběla práce s iPadem, kterou hravě zvládli. Všichni byli moc šikovní, ale nejvíce bodů získali tři žáci.

Na 1. místě se umístil Shivsan Adhikari, 2. místo sdílela Emma Rose Dawswell s Tobiášem Nádeníčkem - žáci z 5. B.

Blahopřejeme:)

Mgr. Markéta Vránová a Mgr. Alena Machová

image 123650291

Vážení rodiče,

sběr papíru bude 10. 6. 2024 od 15,30 – 16,30 hodin a 11. 6. 2024 od 7,00 – 8,00 hodin. Sbíráme pouze noviny a časopisy, kartony ne.

23. května vyjeli žáci 5. tříd na exkurzi do Prahy. Cílem byl Pražský hrad, který s pomocí zkušených průvodců prozkoumali zvenku i zevnitř. Na vlastní oči spatřili sídlo českých knížat a později králů či prezidentů, o nichž se dozvěděli ve vlastivědě. Prohlédli si katedrálu svatého Víta, Vladislavský sál s kopií korunovačních klenotů, jednotlivá nádvoří, baziliku svatého Jiří a zašli i do Zlaté uličky. Po Starých Zámeckých schodech se potom vydali na procházku ke Karlovu mostu, dále kolem budovy Národního divadla až k Tančícímu domu. Exkurze se vydařila, v Praze bylo příjemné jarní počasí a v náporu turistů se nikdo neztratil :).

Obě deváté třídy se vydaly na dějepisnou exkurzi do Pardubic. Jejich cílem byla expozice Institutu Paměti národa na třídě Míru. Prostřednictvím osudů pamětníků se 9.B ve středu 15. května 2024 dozvěděla o komunistické totalitě 50. let, o den později žáci 9.A zkoumali realitu 2. světové války a osudy Židů v Protektorátu.

V autentickém sklepení historické Machoňovy pasáže nešlo o nudné čtení, muzejní vitríny a tiché šustění archivních stránek. Expozice Tichá hrdinství je stoprocentně interaktivní. Na 90 minut se žáci stali badateli a za pomoci tabletů a telefonů se sluchátky, dotykových obrazovek, světelných komor, rozšířených realit a projekcí se sami seznámili s příběhem jednoho ze čtyř tzv. tichých hrdinů (Jaryny Mlchové, Tomáše Sedláčka, Mileny Blatné a Leopolda Färbera), kteří byli úsekem života spojeni s pardubickým regionem.

Součástí návštěvy expozice byl i navazující workshop plný informací, které deváťákům doplnily jejich předchozí bádání.

Mgr. Petr Stehno

Ve středu 15. 5. se vybraní žáci zúčastnili atletického klání Pohár rozhlasu na hřišti TJ Sokol. Pro všechny chlapce to byla první zkušenost s atletickým soutěžním prostředím, způsobem měření disciplín a hektickým rozvrhem takových závodů. Se závody si ve velice silné konkurenci poradili výborně, ničeho se nezalekli a na maximum ždímali své schopnosti. Na poslední chvíli jsme přišli o jednoho závodníka kvůli nemoci, což nás stálo cenné body do bodového hodnocení družstev škol, kde jsme se i tak umístili na 12. místě. Nejlepších individuálních výkonů dosáhli Tobiáš Bělka ze 7.A v hodu kriketovým míčkem, který bral s parádním osobákem 5. místo, ještě výše se umístil Zdeněk Souček ze 7.A, který bral s velkým náskokem 2. místo ve skoku vysokém. V celkovém součtu bodů obsadil navíc nádhernou 8. příčku z více jak 100 účastníků závodů.

Všem chlapcům děkuji za reprezentaci školy a věřím, že závody navíc posloužily jako kvalitní trénink na Hradecké sportovní hry, na které se chystáme i s dalšími závodníky v ostatních kategoriích v červnu.

Mgr. Karel Nývlt

Rozhodnutí o přijetí žáků do 1. tříd pro školní rok 2024/2025 si můžete prohlédnout zde nebo v levém menu Zápis do prvních tříd.

V pátek ráno vyrazila skupina patnácti žáků místo klasické výuky na poněkud netradiční dvoudenní výlet do Krkonoš s přespáním na horské chatě. Netradiční byl v tom, že si s sebou nesli na zádech vše potřebné k pobytu na horách včetně jídla na oba dva dny.
V pátek jsme kolem jedenácté hodiny dorazili autobusem do Špindlerova Mlýna a vyrazili proti proudu Svatopeterského potoka směr Výrovka. Odtud jsme s pauzou v Chalupě Na Rozcestí zamířili ke Klínovým boudám, kde jsme na Kantorské boudě přespali do soboty. Pro mnohé byla zážitkem kromě cesty v "plné polní" i samotná bouda, neboť se jedná o starou horskou chalupu s kamny na dřevo, tekoucí studenou vodou a společnými velkými pokoji.
V sobotu nás čekalo brzké vstávání, pochod zpět směr Výrovka a následně přes Luční boudu až na Sněžku, která byla pomyslným vrcholem, ne však koncem, naší cesty. Zpáteční cesta vedla tentokrát Obřím dolem a následně podél řeky Úpy až na autobus do Pece pod Sněžkou.
Celkem jsme ušli za oba dny 29 kilometrů, ale hlavně nastoupali se všemi věcmi na zádech více než 1200 výškových metrů!
Jsme rádi, že můžeme dětem zprostředkovávat i tyto ne úplně běžné zážitky.


Petr Miksánek a Karel Nývlt

Nahoru